Trwałe usuwanie włosków – depilacja laserowa

Każdy z nas wie, jak uciążliwa jest depilacja zwykłą jednorazową maszynką, włoski odrastają w zawrotnym tempie. Depilacja depilatorem też nie należy do najprzyjemniejszych, boli zdecydowanie bardziej niż podczas używania zwykłej maszynki a do tego włoski bardzo często wrastają i ciężko jest to naprawić, często też powodują zapalenie mieszków włosowych co jest również bolesne. Istnieją też plastry do depilacji, ale one również sprawiają ból i mogą powodować wrastające włoski.

Depilacja laserowa – na czym polega?

Depilacja laserowa polega na trwałym uszkodzeniu cebulki włosa poprzez podgrzanie go, energia cieplna nieodwracalnie niszczy cebulkę włosa. Laser wytwarza skondensowaną wiązkę światła, który przenika w skórę (ok. 2,3 mm), wiązka ta zamienia się w energię cieplną, która niszczy zarodek włosa. Aby pozbyć się całego owłosienia zabieg należy powtórzyć 6-8 razy, ponieważ podczas jednego zabiegu usuniętych zostaje tylko 30% włosków, właśnie tyle ich znajdują się w danym momencie w fazie aktywnego wzrostu.

Ilość zabiegów jest kwestią indywidualną i zależy od wieku (najtrudniej jest usunąć włoski i osób młodych, głównie nastolatków), karnacji, miejsca depilacji, grubości włosa oraz ilości włosów będących w fazie uśpienia ponieważ tych właśnie włosków laser nie jest w stanie usunąć. Im ciemniejszy i grubszy jest włos tym łatwiej jest go usunąć ponieważ zawiera w sobie dużą ilość melaniny.

Zabiegowi depilacji laserowej może być poddana praktycznie każda część ciała ponieważ urządzenia są stworzone w taki sposób, aby dopasować odpowiednie wielkości głowicę do nóg, pach, bikini czy wąsika.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Należy mieć świadomość, że nie każdy może poddać się zabiegowi laserowemu, jak w przypadku innych zabiegów laserowych tak i tutaj występują przeciwwskazania:

  • Jeżeli spożywamy ziółka takie jak dziurawiec czy nagietek oraz stosujemy jakiekolwiek leki przede wszystkim musimy skonsultować to z lekarzem. Na pewno zabiegi zabronione są także kobietom w ciąży.

  • Osoby które cierpią na choroby nowotworowe, łuszczycę, bielactwo, borykają się z przebarwieniami i innymi zmianami skórnymi (np. opryszczka), posiadają jakieś zmiany wirusowe, bakteryjne w miejscu depilacji także nie mają możliwości skorzystania z lasera.

  • Z wizyty w gabinecie również należy zrezygnować przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów.

Warto też pamiętać, że laser nie działa na włosy siwe lub rude ponieważ nie zawierają one melaniny, która pochłania tą ważną wiązkę światła, dzięki której depilacja laserowa jest skuteczna.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem depilacji laserem należy przestrzegać poniższych reguł:

  • Musimy ostrożnie ogolić skórę, aby nie powstało jakieś podrażnienie, powinna ona być czysta, nie można stosować żadnych kremów, balsamów, antyperspirantów.

  • Przez okres 4 tygodni przed zabiegiem nie należy wyrywać włosków pęsętą, depilatorem czy woskiem, cebulki włosów nie mogą być naruszone.

  • Tydzień przed zabiegiem nie można stosować peelingu i leków złuszczających

  • 4 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić samoopalacze, kremy i maści z witaminą A, witaminą C, retinolem, kwasami owocowymi.

  • Skóra nie może być przesuszona, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

  • Na 5 tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z solarium i unikać słońca.

Pielęgnacja skóry po depilacji

Po depilacji laserowej należy nasza skóra może być podrażniona, zaczerwieniona, lekko opuchnięta dlatego należy używać delikatnych kosmetyków przez ten czas. Na pewno trzeba zrezygnować z kosmetyków z alkoholem.

Po zabiegu może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie skóry. Jest to zupełnie normalne, należy wtedy stosować krem z panthenolem. Dzięki temu unikniemy ewentualnych powikłań. powiedziała Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.

Wstrzymajmy się przez jakiś czas z gorącymi kąpielami, używania sauny czy wyjścia na basen. Również zabronione jest eksponowanie skóry na słońce przez 2 tygodnie po zabiegu a jeżeli mamy zamiar powtórzyć zabieg w najbliższym czasie, z reguły powtarza się go co 6-9 tygodni to najlepiej przez cały ten czas unikać słońca. A idealnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zabieg w okresie jesienno – zimowym z uwagi na to, że dostęp słońca do naszej skóry jest wtedy zerowy. Należy stosować kremy z filtrem 50 a także zrezygnować z kosmetyków i leków złuszczających przez dwa tygodnie. Wstrzymajmy się także z obcisłymi ubraniami, najlepiej nosić lekkie i przewiewne ciuchy. Starajmy się nie trzeć podrażnionej skóry.

Zabieg jest bezpieczny dla skóry jeżeli będziemy stosować się do wytycznych nie musimy się martwić, że nasza skóra po depilacji laserowej będzie w jakiś sposób uszkodzona.

Czy depilacja laserowa boli?

Zazwyczaj depilacja laserowa jest niestety bolesnym zabiegiem, jednak stosowanych jest wiele technologii, które minimalizują ten ból. Do takich właśnie technologii zalicza się diodowy laser do depilacji Vectus. Według specjalistów zabieg tym laserem jest praktycznie bezbolesny. Podczas zabiegu specjalna głowica Advanced Contact Cooling schładza naszą skórę przed impulsem, podczas oraz po do tego stopnia, że pacjenci nie uskarżają się na ból dzięki czemu nie trzeba przerywać zabiegu. Najwięcej wątpliwości może wzbudzać depilacja laserowa bikini ponieważ jest to bardzo wrażliwe miejsce, jednak osoby, które taki zabieg przeszły potwierdzają, że nie czuły dużego bólu, jedynie drobne ukłucia podczas strzelania laserem. Jeżeli ktoś decyduje się na zabiegi inną technologią stosuje się specjalne maści znieczulające.

Cena zabiegu jest zależna przede wszystkim od powierzchni, z której chcemy pozbyć się włosków. Ceny rozpoczynają się od około 200 zł, ale warto zaglądać na strony gabinetów czy też zapytać ponieważ bardzo często organizowane są różnego rodzaju promocje, sprzedawane są vouchery na zabiegi, które opłacają się bardziej niż kupowanie pojedynczych zabiegów. Dlatego nie zwlekaj i już dziś sprawdź ofertę gabinetów kosmetycznych oferujących zabiegi depilacji laserowej, jest to idealny czas na rozpoczęcie zabiegów i ciesz się idealnie gładką skórą w nadchodzące wakacje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *