Poznaj znakomite właściwości lnu!

Jednym z produktów spożywczych, które wykazuje bardzo wiele korzyści zdrowotnych jest len. Najczęściej spożywane w postaci siemienia lnianego (nasion) oraz oleju lnianego. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że len doskonale służy do pielęgnowania urody, radząc sobie nawet z trądzikiem.

Właściwości zdrowotne lnu

Len doskonale sprawdza się w przypadku choroby wrzodowej. Wówczas sięga się po napar z siemienia lnianego, który zaleca się spożywać, aby chronić żołądek. Sprawdza się także jako środek, który stosuje się podczas kaszlu i zapalenia oskrzeli. Z kolei olej lniany jest doskonałym źródłem kwasów nienasyconych, które mają dobroczynny wpływ dla organizmu. Między innymi wpływa on na obniżenie poziomu cukrów i lipidów we krwi.

Len dla urody

Len doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry i włosów, a swoje właściwości wykazuje zarówno spożywany, jak i też stosowany zewnętrznie. Oto najważniejsze propozycje:

  • siemię lniane nakładane na skórę i włosy
  • spożywanie oleju lnianego
  • nakładanie oleju na skórę i włosy

 

Len dla włosów

Włosy można pielęgnować zarówno za pomocą oleju, jak i naparu z siemienia lnianego. Olej lniany sprawdzi się dla włosów zniszczonych i łamliwych. Wystarczy wcierać odpowiednią ilość przed myciem włosów lub też zabezpieczać końcówki włosów kilkoma kropelkami oleju. Z kolei picie oleju lnianego powoduje przyśpieszenie porostu włosów, ich wzmocnienie i zagęszczenie. Wystarczy łyżka oleju dziennie. Siemię lniane to naturalny nawilżacz dla włosów, który wiąże wodę w strukturze włosa. Może więc zastępować takie substancje, jak: aloes, kwas hialuronowy, glicerynę czy miód.

Len na skórę

Olej lniany doskonale może sprawdzić się jako substancja zmiękczająca i ochronna dla skóry. Jest to lekki olej, który nie powoduje zapychania skóry. Z powodzeniem nada się więc dla skóry zanieczyszczonej i trądzikowej. Dzięki odpowiedniej kombinacji nienasyconych kwasów tłuszczowych, działa leczniczo na trądzik, poprawiając wygląd skóry. Z tego też powodu można go spożywać, aby stanowił źródło dobroczynnych substancji od wewnątrz. Z kolei siemię lniane, podobnie jak w przypadku włosów, można zastosować jako nawilżacz dla skóry. Najlepszym połączeniem będzie więc wymieszany napar z siemienia z odrobiną oleju lnianego i wmasowane w skórę twarzy czy ciała.

Przechowywanie

Olej lniany to niezwykle wrażliwy na utlenianie olej. Dlatego warto zastosować się do kilku wskazówek, by produkt ten na dłużej zachował swoje niezwykłe właściwości:

  • oleju lnianego nie wolno podgrzewać
  • przechowuje się go w lodówce
  • najlepszym opakowaniem jest ciemna butelka
  • olej lniany ma krótką datę spożycia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *