Parwowiroza – choroba wirusowa psów

Parwowiroza jest wirusową chorobą psów. Jest to choroba dość młoda, gdyż pojawiła się dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Od tego czasu bardzo się rozprzestrzeniła, gdyż jest wyjątkowo żywotna i odporna na temperatury oraz środku dezynfekujące. W dodatku wirus parwowirozy jest w stanie przeżyć ponad rok w naturalnym środowisku.

Objawy parwowirozy

Pierwsze objawy pojawiają się już w 2-3 miesiącu życia zwierzęcia. Zazwyczaj u zwierząt, które nie były przeciw tej chorobie szczepione. Pierwsze oznaki parwowirozy pojawiają się w przeciągu 1-2 tygodni po zakażeniu. Choroba objawia się praktycznie całkowitym brakiem apetytu, po których pojawiają się częste wymioty. W tym czasie temperatura ciała zwierzęcia może być podwyższona (nawet do około 41,5 stopnia) lub obniżona Po jakimś czasie dochodzi do tego biegunka o bardzo charakterystycznym i nieprzyjemnym zapachu. Nieleczona parwowiroza może doprowadzić do śmierci zwierzęcia w przeciągu tygodnia.

Najczęściej chorują psy bardzo młode (do 6 miesiąca życia) oraz stare (8-12 lat). Choroba może również wystąpić u zwierząt, u których wystąpiło przejściowe osłabienie odporności. Niektóre rasy psów takie jak np. rottweilery, dobermany, owczarki niemieckie i labradory wykazują większą wrażliwość na zakażenie wirusem.

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową lub poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem.

Leczenie parwowirozy

Leczenie tej choroby polega głównie na dożylnym bądź podskórnym podawaniem płynów z elektrolitami, witamin oraz antybiotyków w warunkach szpitalnych. Choroba rozpoznana i skutecznie leczona na wczesnym jej stadium daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie i szybki powrót do zdrowia. Tu najwięcej zależy od właściciela zwierzęcia i jego reakcji po zobaczeniu pierwszych objawów tej choroby. Ważne jest też, by zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki, czyli ciepłe miejsce, tak by nie traciło niepotrzebnie temperatury oraz stała kontrola nad zwierzakiem, gdyż przestraszone może zachowywać się nieprzewidywalnie i np. próbować ucieczki.

Parwowiroza – jak zapobiegać chorobie?

Najskuteczniejszym i jak na razie jedynym sposobem by zapobiec parwowirozie są szczepienia. Najlepiej jest szczepić swoje zwierzę w wieku około 6 tygodni. Drugie szczepienie wykonuje się około miesiąc później, a kolejne,ostatnie, po około trzech miesiącach. Jeśli jednak dojdzie do tego, że u psa podejrzewane jest pierwsze stadium parwowirozy, należy podać mu surowicę. Pierwsze szczepienie takiego zwierzęcia powinno nastąpić po trzech tygodniach od momentu podania surowicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *