Objawy chorej trzustki

Trzustka odpowiada za wydzielanie enzymów, takich jak insulina i glukagon, które są niezbędne do procesów trawienia. Nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki niesie ze sobą bardzo poważne skutki dla funkcjonowania całego organizmu, dlatego też bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej diety oraz zwracanie uwagi na wszelkie niepokojące objawy dochodzące z organizmu.

Większość schorzeń trzustki jest wywołane przez kamienie woreczka żółciowego, które blokują kanały trzustki i tym samym znacznie utrudniają bądź całkowicie uniemożliwiają pracę organu. Inną przyczyną zapalenia bądź uszkodzeń trzustki jest między innymi niewydolność nerek, mukowiscydoza, a także przyjmowanie dużej ilości leków.

Na prawidłowe funkcjonowanie trzustki ma olbrzymi wpływ także dieta oraz tryb życia – przede wszystkim to spożywanie dużych ilości tłuszczów, jak również alkoholu może sprzyjać pojawieniu się problemów ze strony tego organu.

Objawy chorej trzustki

Głównym objawem chorej trzustki jest ból w górnej części brzucha – po lewej stronie ciała i pod żebrami. Ból w większości przypadków jest nagły i bardzo dotkliwy, co skłania pacjenta do szybkiej diagnostyki i wizyty u lekarza.

Innymi objawami chorej trzustki może być również gorączka – występuje ona również w większości przypadków. Utrzymuje się nawet do kilku dni. Bardzo często symptomem chorej trzustki jest także ból głowy, połączony z ciągłym uczuciem zmęczenia, problemami w zakresie uwagi i deficytami w koncentracji. Często pojawiają się również problemy ze strony układu pokarmowego – zazwyczaj są to nudności, a także biegunka. Bardzo często osoby z chorą trzustką skarżą się także na przyśpieszony rytm serca oraz (choć nie zawsze) problemy z oddychaniem czy duszności. Warto jest więc kontrolować puls oraz zgłosić taki problem lekarzowi prowadzącemu diagnostykę, celem naprowadzenia go na wykluczenie bądź potwierdzenie właśnie schorzeń związanych z trzustką.

W przypadku podejrzenia schorzenia trzustki warto jest także obserwować swoją wagę. Chorzy bardzo często chudną, mimo tego, że ich dieta czy tryb życia pozostaje bez praktycznie żadnych zmian. Wszystko to za sprawą tego, że przyjmowany pokarm nie jest odpowiednio trawiony, ze względu na deficyty i niepoprawne wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie i wchłanianie do pozostałych części przewodu pokarmowego substancji odżywczych.

W jaki sposób zadbać o dobrą pracę trzustki?

W dbaniu o dobre funkcjonowanie trzustki bądź eliminowanie skutków jej schorzeń bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w białko oraz produkty zawierające błonnik. Warto również unikać alkoholu, potraw bardzo tłustych, zastąpić czerwone mięso innym, a także rzucić palenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *