Nietrzymanie moczu po prostatektomii – co można w tej sprawie zrobić?

Prostatektomia, czyli chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego, to operacja, której skutkiem ubocznym mogą być problemy z nietrzymaniem moczu i erekcją. Wielu mężczyzn uważa te dolegliwości za wstydliwe i nie zgłasza ich lekarzowi prowadzącemu. To błąd, ponieważ nietrzymanie moczu po prostatektomii można skutecznie leczyć, a im szybciej podejmie się terapię, tym lepsze będą jej skutki.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii i inne przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Jednym ze skutków ubocznych usunięcia prostaty jest nietrzymanie moczu. Najczęściej ma ono charakter wysiłkowy i wiąże się z osłabieniem mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Wstydliwy problem może pojawiać się podczas wysiłku fizycznego, śmiechu czy kaszlu. Nawet jeśli nie jest widoczny dla otoczenia, zapach moczu może być wyczuwalny. Z obawy przed krępującą sytuacją panowie dotknięci tą dolegliwością zaczynają unikać sytuacji, kiedy mogłoby dojść do kompromitacji, czyli ograniczają kontakty z innymi ludźmi.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii u mężczyzn to jednak nie jedyna przyczyna problemów z utrzymaniem moczu. Niekomfortowa sytuacja może zdarzyć się podczas zapalenia pęcherza moczowego lub być spowodowane nadwagą, piciem dużych ilości alkoholu (przede wszystkim piwa, które ma silne działanie moczopędne) oraz jedzeniem ostro przyprawionych potraw.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii – co robić?

Najważniejsza kwestia to zgłosić problem lekarzowi. Ważny jest czas, ponieważ najlepsze efekty na  nietrzymanie moczu po prostatektomii daje terapia podjęta nie później niż do czterech tygodni od operacji. Specjaliści dają jednak nadzieję i przekonują, że leczenie można wdrożyć nawet dwa lata po zabiegu.

Terapia nietrzymania moczu po prostatektomii polega przede wszystkim na ćwiczeniu i stymulacji mięśni Kegla, które umożliwiają zaciskanie cewki moczowej i wstrzymywanie strumienia moczu. Przeprowadzany jest także trening kontynencji, czyli umiejętności powstrzymywania potrzeby oddania moczu. Oprócz tego stosowane jest leczenie za pomocą elektrostymulacji, masaże i leczenie farmakologiczne.

Zanim przyniesie ono efekty, warto jednak zadbać o higienę i własny komfort psychiczny. Dla panów borykających się z problemem nietrzymania moczu przeznaczone są wkładki anatomiczne z serii TENA Men. Mają one kształt dopasowany do męskiego ciała i idealnie przylegają do miejsc intymnych, chroniąc przed wyciekaniem moczu i nieprzyjemnym zapachem, a zarazem pozostawiając skórę suchą. Jednocześnie są całkowicie niewidoczne pod ubraniem, tak więc można je nosić bez obawy, że otoczenie coś zauważy. Dla mężczyzn z bardziej nasilonym problemem nietrzymania moczu odpowiednie będą majtki chłonne z serii TENA Men Pants. Mają one czarny kolor i z wyglądu nie różnią się od zwykłej bielizny. Ich część chłonna utrzymuje skórę suchą i zwiększa poczucie komfortu. Na noc przy cięższym nietrzymaniu moczu zastosować można pieluchomajtki TENA Men. Pomoże to zapobiec przykrym niespodziankom i zachować spokojny sen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *