Jak zwalczyć ból korzonków?

Sposoby na ból korzonków

Ból korzonków dokucza całkiem dużej części społeczeństwa. Te niewielkie, za to bardzo delikatne, korzenie nerwowe znajdujące się na samym dole pleców, w okolicach lędźwi, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i utrudnić normalne funkcjonowanie. Bardzo często przestają funkcjonować prawidłowo w najmniej odpowiednim momencie, warto więc wiedzieć, w jaki sposób można doraźnie poradzić sobie z nieprzyjemnym bólem korzonków. Oczywiście, można spróbować zażywać różne specyfiki zalecone przez lekarza bądź kupione w aptece bez recepty, jednak zazwyczaj, kiedy pojawia się ból korzonków, trudno jest wyjść z domu, nie mówiąc już o dotarciu do samochodu i dojechaniu do najbliższej siedziby farmaceuty. Ból korzonków najlepiej jest więc w pierwszej kolejności zwalczać domowymi sposobami. Warto najpierw postarać się rozgrzać bolące miejsce.Jak to zrobić? Należy sporządzić sobie gorący okład (np. poprzez wlanie gorącej wody do termoforu bądź butelki), a następnie położyć się na brzuchu i przyłożyć ciepły przedmiot do pleców. W tej pozycji należy pozostać od kilku do kilkunastu minut, jednocześnie cały czas starając się miarowo oddychać. Można również spróbować zastosować rozgrzewające maści, które zwykle znajdują się w każdym polskim domu. Jeśli pacjent dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że miewa problemy z korzonkami, powinien starać się zmienić coś w swoich nawykach żywieniowych, żeby zapobiegać nagłym atakom bólowym w przyszłości. Ból korzonków często jest symptomem niedoboru jakiejś witaminy, zwykle B1. Logicznym wnioskiem wydaje się więc konieczność włączenia do codziennej diety produktów zawierających tę witaminę. Są to między innymi: mięsiwa, wędliny, orzechy, żółtka jaja, nabiał.

Przyczyny bólu korzonków

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć bólu korzonków. Wprawdzie czasami pojawia się on samoistnie bądź towarzyszy niegroźnemu stanowi zapalnemu czy przeziębieniu, jednak w niektórych przypadkach powinien on dać osobie cierpiącej sygnał, że być może chodzi o jakąś poważniejszą chorobę. Ból korzonków może być objawem takich schorzeń jak na przykład:

  1. Rozwijająca się skolioza bądź dyskopatia
  2. Przemieszczenie któregoś z dolnych dysków kręgosłupa
  3. Niektóre choroby nowotworowe
  4. Zaburzenia neurologiczne
  5. Zapalenie korzonków

Jeżeli przyczyną występowania przeszywającego bólu w dolnym odcinku pleców jest któraś w z wymienionych dolegliwości, w żadnym razie nie należy starać się samodzielnie eliminować problemu. Jak najszybciej trzeba się wtedy udać do lekarza, by mógł on rozpocząć odpowiednią kurację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *