Domowe sposoby na zgagę

Czym jest zgaga? 

Problem zgagi dotyczy wielu Polaków, nie wszyscy jednak wiedzą, skąd dokładnie bierze się ta nieprzyjemna dolegliwość. Zgaga to nic innego jak silne uczucie palenia w przełyku, powodujące dosyć duży dyskomfort. Różni pacjenci opisują tę dolegliwość w różny sposób, używając innych wyrazów, jedno jednak nie pozostawia wątpliwości – zgaga to poważny problem utrudniający normalne funkcjonowanie i czerpanie radości z życia, jedzenia i picia. Przyczyna występowania tego schorzenia jest znana już od dawna – to sok żołądkowy, mający kwaśny odczyn, cofa się do przełyku, powodując bolesne pieczenie w okolicach mostka. Zgaga może być objawem poważniejszych chorób o podłożu laryngologicznym bądź nowotworowym, zwykle jednak wiązana jest z prowadzenie niezdrowego trybu życia i spożywaniem pewnych konkretnych potraw wzmacniających refluks żołądkowy. Do tych potraw należą przede wszystkim kawa, herbata (głównie czarna), czekolada, bardzo ostre bądź tłuste potrawy (tak charakterystyczne dla kuchni polskiej), owoce cytrusowe, czy, o dziwo, pomidory. Aby wyeliminować zgagę, można spróbować wykluczyć część z tych produktów ze swojej codziennej diety bądź też zastosować domowe sposoby na zgagę. Jeżeli to nie pomoże, należy skonsultować się z lekarzem w celu sprawdzenia, czy występowanie refluksu nie ma związku z poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Domowe sposoby na zgagę

Na szczęście, istnieje wiele sposobów na pozbycie się zgagi, nie zawsze trzeba rezygnować ze smaku ulubionej kawy czy herbaty. Domowe sposoby na zgagę są niezwykle skuteczne, być może dlatego w niektórych przypadkach stosowane są już od pokoleń. Ze zgagą można najłatwiej poradzić sobie poprzez:

  1. Wypicie herbaty imbirowej – imbir, dzięki swoim niezwykłym właściwością, neutralizuje kwaśne działanie soku żołądkowego, przez co uczucie palenia w przełyku bardzo szybko znika. Taką herbatę najlepiej jest pić kilka razy, około pół godziny, do dwudziestu minut, przed głównymi posiłkami.
  2. Regularne spożywanie posiłków – bardzo często występowanie refluksu żołądkowego jest związane z prowadzeniem stosunkowo nieregularnego trybu życia. Wprowadzają stałe godziny posiłków, można szybko uspokoić swój organizm i negatywne, nieoczekiwane reakcje żołądka na spożywanie różnych potraw.
  3. Żucie gumy – można wymienić różne domowe sposoby na zgagę, ten jednak dla wielu chorych okaże się z pewnością zdecydowanie najbardziej przyjemny. Wszyscy lubią żuć gumę, dlatego też zastosowanie tej metody nie będzie chyba dla nikogo zbyt wielkim poświęceniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *