Deskorolka elektryczna – rozwijająca się moda

W ostatnim czasie na ulicach miast coraz częściej zauważyć możemy deskorolki elektryczne. Sprzęt pojawił się w sprzedaży bez szumnych zapowiedzi, jednak szybko był w stanie podbić serca nastolatków, którzy masowo zaczęli kupować hoverboard jak inaczej określa się deskorolkę elektryczną. Co tak naprawdę stoi za jej wielkim sukcesem, dlaczego stała się tak bardzo popularna? Trudno jednoznacznie to określić, prawdopodobnie jak w innych przypadkach, również i tutaj pewien impuls stał się przyczynkiem tak dużej popularności elektrycznych deskorolek.

 

Deskorolka elektryczna – początki

Początek deskorolki elektrycznej to początek roku 2013, gdy w Urzędzie Patentowym w USA został złożony wniosek przez Chińczyka Shane Chen na to urządzenie. Patent został opublikowany w maju 2014 roku, jednak nim ta decyzja się pojawiła już rok wcześniej rozpoczęły się próby promowania deskorolki z nazwą Hovertrax. Zdecydował on również o finansowaniu społecznościowym swojego pomysłu. Na rozpoczęcie produkcji potrzebował 40 tysięcy dolarów, zebrał ponad dwa razy więcej. Pierwszy sprzęt poruszał się z prędkością 10 km na godzinę, ładował przez godzinę, a był w stanie przejechać 6,5 km. Produkcję pomysłodawca prowadził na terenie własnego kraju, szybko jednak okazało się, że pojawiły się inne firmy, które zaczęły przygotowywać podobne sprzęty. Jak sam stwierdził pomysłodawca urządzenia prawo patentowe w przypadku Chin praktycznie nie działa.

Jak działa deska elektryczna?

Działanie deski elektrycznej opiera się na akumulatorach, które swoją moc przekazują do silników. Każde koło pracuje z jednym silnikiem. Koła połączone są specjalnym podestem dzielonym na pół, na którym stoi użytkownik. Podział podestu na pół pozwala na niezależne pochylanie poszczególnych części a tym samym na precyzyjne sterowanie deską. Jeśli chcemy jechać do przodu należy pochylić obie stopy do przodu, skręt w lewo to pochylenie prawej stopy, skręt w prawo pochylenie lewej. Prędkość deski uzależniona będzie od stopnia nachylenia podestu. Hamowanie będzie wynikiem ograniczenia kąta. Producent wprowadził również do urządzenia komputer pokładowy z żyroskopem i sensorami, które pozwalają na utrzymanie równowagi. Obecnie dostępne urządzenia są dość mocno zróżnicowane.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Oczywiście w przypadku deski elektrycznej mamy kilka ważnych cech, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Podstawowa sprawa to moc akumulatora, to ona odpowiada za to jak długi dystans będzie można przejechać. Oprócz tego na ten element wpływać będzie styl jazdy i ukształtowanie terenu. Najbardziej wydajne modele dadzą nam możliwość pokonać minimum 15 km, teoretycznie przy dobrych warunkach będzie to nawet 20 km. Kolejny element różnicujących to oczywiście prędkość maksymalna jaką można uzyskać. Standardem są urządzenia poruszające się z prędkością 15 km na godzinę, znajdziemy jednak również takie, które rozpędzą się o 10 km na godzinę więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *